
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.02 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 1 MHz |
| Type | DC DC Regulator |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 350 mA |
| Output Voltage | 27 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Max Output Current | 350 mA |
| Quiescent Current | 780 µA |
| Max Supply Current | 980 µA |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Dimming | PWM |
| Min Output Voltage | 100 mV |
| Max Output Voltage | 900 mV |
| Schedule B | 8542390000 |
| Internal Switch | Yes |
| Applications | Lighting |
Stock: 11
Distributors
pcbx
Unit Price$0.96826
Ext.Price$0.96826
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.96826 | $0.96826 |
| 10 | $0.79910 | $7.99100 |
| 25 | $0.72897 | $18.22425 |
| 50 | $0.66500 | $33.25000 |
| 100 | $0.60664 | $60.66400 |
| 300 | $0.58239 | $174.71700 |
| 500 | $0.55911 | $279.55500 |
| 1000 | $0.53825 | $538.25000 |
